Najczęściej polisa OC zawierana jest na 12 miesięcy, dlatego obowiązuje ona przez cały rok. Spora część kierowców jednak, w szczególności ci, którzy nie są usatysfakcjonowani współpracą z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, zastanawia się, w jakich wypadkach możliwe jest zmienienie ubezpieczyciela OC oraz AC. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czytaj więcejW przypadku, gdy koszt naprawy naszego pojazdu przekracza jego wartość, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich to sprzedaż zniszczonego samochodu, znacznie więcej ludzi jednak w takich wypadkach decyduje się na zezłomowanie danego auta. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, gdyż pozwala nam ubiegać się o zwrot składki OC. Co warto wiedzieć na ten temat? W jakich sytuacjach można wyrejestrować samochód? Co dzieje się po zezłomowaniu pojazdu? Przekonajmy się!
Czytaj więcejDla setek osób nie tylko prawdziwych fanów motoryzacji, prawo jazdy to dokument, na którego oczekuje się z ogromną niecierpliwością. Mimo tego zaraz po zdaniu egzaminu warto wstrzymać się z prowadzeniem samochodu aż do chwili, w której fizycznie odbierzemy nasz dokument. Spora część osób wychodzi z założenia, że zdany egzamin oraz potwierdzająca ten fakt kartka z podpisem egzaminatora to coś, co ochroni nas przed określonymi konsekwencjami w przypadku ewentualnej kontroli. Rzeczywistość jest jednak trochę inna, dlatego takie działania warto po prostu unikać. Jak to wygląda?
Czytaj więcejWiększość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bez wypełnionego wniosku o rejestrację pojazdu, nie będziemy w stanie przerejestrować auta w określonym wydziale komunikacji. Właśnie dlatego tak ważny jest, aby poprawnie wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czytaj więcejWbrew ogólnie przyjętej opinii zakup ubezpieczenia nie w każdym wypadku oznacza, że to już w dniu zawarcia umowy zyskamy określoną ochronę. Spora część osób zapomina o tak zwanej karencji w polisie na życie, za której sprawą nie otrzymamy konkretnego świadczenia. Czym tak naprawdę jest karencja? Ile trwa? Jak urodzenie dziecko na nią wpływa? Przekonajmy się!
Czytaj więcejJazda na rowerze to popularny sport, zwłaszcza podczas słonecznej pogody. Warto jednak pamiętać o tym, że podczas jazdy na rowerze mogą się zdarzyć np. upadki czy uszkodzenia sprzętu, dlatego wybierając się na dłuższą przejażdzkę warto pomyśleć o ubezpieczeniu roweru.
Czytaj więcejWybierając się w rejs jachtem trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, a także ubezpieczyć jacht na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie jachtu obejmuje szereg usług, dzięki którym podróż może być zdecydowanie bardziej przyjemna, a jakiekolwiek problemy szybko rozwiązane.
Czytaj więcejUpadek smartfona z dużej wysokości może spowodować, że urządzenie ulegnie znacznym uszkodzeniom. Naprawa zazwyczaj jest bardzo kosztowna. Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami tego rodzaju zdarzeń należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie telefonu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie korzyści wiążą się z zakupem takiej polisy.
Czytaj więcejBrak aktualnego ubezpieczenia OC, lub – co gorsza – ucieczka sprawcy kolizji jest niestety sytuacją nagminnie występującą na naszych drogach. Stawia to w niezwykle trudnym położeniu ofiarę, na którą spada obowiązek uwiarygodnienia wszelkich okoliczności świadczących na jej korzyść, a co za tym idzie uprawniających do świadczenia odszkodowania. Na szczęście ustawodawca przewidział taką sytuację, powołując do życia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wiedza o tym, czym jest i jakie są jego cele, może w przyszłości wybawić z kłopotu wielu poszkodowanych.
Czytaj więcejJest to prawdopodobnie jedyny obowiązek administracyjny niewymagający rekomendacji. Powstaje w momencie nabycia pojazdu mechanicznego podlegającego obowiązkowi rejestracji na terenie naszego kraju. Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami, jednak przy ogólnej cenie nabycia pojazdu, suma opłat rejestracyjnych nie wydaje się duża. Ile należy zapłacić za rejestrację i jakie są elementy składowe kosztów? O tym wszystkim przeczytamy w poniższym artykule.
Czytaj więcejOsoby prowadzące pojazdy ciężarowe wyposażone w tachografy zobligowane są do posiadania karty chipowej przyporządkowanej do danego urządzenia. Jest to karta ścisłego zarachowania, zatem podlegająca bezwzględnej ewidencji. Jej brak uniemożliwia praktycznie wykonywania obowiązków kierowcy zawodowego. Warto dodać, że właścicielem karty jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, podczas gdy kierowca w istocie jest jedynie jej dysponentem na okres wykonywania swoich obowiązków. Czym jest karta kierowcy i jakie należy spełnić wymogi, by ją uzyskać? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Czytaj więcejPowiadomienie starosty o kupnie lub sprzedaży auta to obowiązek, za którego niedopełnienie grozi dotkliwa kara. W jakim terminie należy to zrobić?
Czytaj więcejZ ubezpieczenia AC możemy zrezygnować tylko w ściśle określonych sytuacjach. Kiedy jest to możliwe. Kiedy zaś umowę może rozwiązać ubezpieczyciel?
Czytaj więcejNieważne czy powodem nieopłacenia OC jest utrata płynności finansowej, roztargnienie tudzież błędne przeświadczenie o braku konieczności opłacania składek na ubezpieczenie gdy samochód stoi nieużywany. Kara za brak ważnego ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni wynosi w 2021 ponad 5 tysięcy złotych. Dlatego warto pilnować terminu, do którego musimy dokonać płatności za naszą polisę.
Czytaj więcejKupując samochód, musisz otrzymać od sprzedającego komplet dokumentów: umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. Po zakupie auta polisę OC możemy albo zachować i przepisać na siebie, albo wypowiedzieć. Jeżeli wypowiesz umowę, część niewykorzystanej składki wróci na konto poprzedniego właściciela. Istnieje jednak sposób na to, abyś to Ty uzyskał zwrot niewykorzystanej składki OC dopiero co zakupionego pojazdu!
Czytaj więcej