Jednym ze skutków pandemii COVID-19 jest upowszechnienie terminu „choroby współistniejące”. I chociaż z tym określeniem stykamy się właściwie każdego dnia, nie wszyscy wiedzą, jakie schorzenia się do nich zaliczają oraz w jaki sposób wpływają na przebieg zakażenia.
Tymczasem według szacunków, w samej tylko Unii Europejskiej cierpi na nie około 50 milionów osób. Są one wynikiem nie tylko współczesnego stylu życia, ale też starzenie społeczeństwa – prawdopodobieństwo ich pojawienia rośnie z wiekiem. Co więc trzeba o nich wiedzieć? Czy można ubezpieczyć się na ryzyko ich wystąpienia?
Z tego artykułu dowiesz się :
Choroby współistniejące. Co to jest?
Choroby współistniejące a COVID-19
Ubezpieczenie od chorób współistniejących
Choroby współistniejące. Co to jest?
Pod pojęciem chorób współistniejących, nazywanych też wielochorobością, kryje się występowanie kilku – zazwyczaj przewlekłych – chorób jednocześnie. Zwykle są one powiązane ze sobą – wystąpienie jednej jest następstwem innej. Jako przykłady można tu podać:
• choroby serca: często występujące wspólnie z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy, nadwagą i otyłością, anemią lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc;
• choroby reumatyczne: mogą współistnieć z nimi toczeń, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, schorzenia kardiologiczne, choroby naczyniowe;
• otyłość: współistnieje między innymi z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym i podwyższonym poziomem cholesterolu;
• depresja: często towarzyszą jej przewlekłe zmęczenie, migreny i napięciowe bóle głowy, lęki lub reumatyzm.
Choroby współistniejące a COVID-19
Według statystyk z Polski oraz pozostałych krajów, zdecydowana większość zgonów dotyczyła pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 75 roku życia) oraz z chorobami współistniejącymi. W naszym kraju COVID-19 powoduje śmierć przede wszystkim osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca, wady serca, cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze lub otyłość wysokiego stopnia.
Ubezpieczenie od chorób współistniejących
Pandemia COVID-19 przyczyniła się do konieczności dostosowania oferty towarzystw ubezpieczeniowych, w której pojawiły się polisy stanowiące ochronę na wypadek długiej hospitalizacji lub wystąpienia chorób. W większości przypadków są one dostępne dla klientów poniżej określonego wieku – na przykład do 65 roku życia.