Posiadanie ważnego badania technicznego samochodu jest niezwykle ważne, ponieważ za jego brak można zapłacić surową karę wynoszącą nawet 500 zł. Co jednak powinniśmy wiedzieć o tego rodzaju badaniu?

Z tego artykułu dowiesz się :
Badanie techniczne a przegląd techniczny?
Kiedy należy przeprowadzić badanie techniczne pojazdu?
Badanie techniczne pojazdu: gdzie należy je przeprowadzić i ile kosztuje?
Co obejmuje badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne a przegląd techniczny?

Wielu kierowców uważa, iż te dwa terminy oznaczają dokładnie to samo, jednak nic bardziej mylnego. Badanie techniczne pojazdu ma bowiem na celu dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego, jednak tylko na określony czas, wynoszący zazwyczaj 12 miesięcy. Z kolei przegląd techniczny nie jest obowiązkowy i dotyczy kontroli stanu technicznego pojazdu, która zalecana jest najczęściej przez producenta (dzięki temu przeglądowi można zachować gwarancję).

Kiedy należy przeprowadzić badanie techniczne pojazdu?

W przypadku używanych samochodów badanie techniczne z uwagi na ich stan należy przeprowadzać raz w roku. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku fabrycznie nowych pojazdów, ponieważ w pierwszych latach po ich rejestracji badanie nie musi być przeprowadzane tak często. Jeśli chodzi o samochody osobowe, ciężarowe, motocykle oraz przyczepy to pierwsze badanie przeprowadzane jest przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, natomiast kolejne badanie należy przeprowadzić przed upływem 2 kolejnych lat. Warto w tym momencie podkreślić również fakt, iż niektóre nowe pojazdy muszą przejść obowiązkowe badanie techniczne raz w roku, a należą do nich przede wszystkim taksówki, samochody z instalacją gazową, pojazdy uprzywilejowane, a także samochody, które przewożą materiały niebezpieczne oraz te używane podczas nauki jazdy.

Badanie techniczne pojazdu: gdzie należy je przeprowadzić i ile kosztuje?

Na takie badanie należy się zgłosić na stację kontroli pojazdów i w zależności od rodzaju pojazdu może to być podstawowa lub okręgowa stacja kontroli. Ta pierwsza przeznaczona jest dla pojazdów do 3,5 tony, natomiast ta druga dla pozostałych pojazdów. Jeśli chodzi o koszt badania technicznego pojazdu, to został on określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i wynosi 99 zł w przypadku samochodu osobowego do 3,5 tony, natomiast w przypadku samochodu z instalacją gazową wysokość opłaty wynosi 162 zł.

Co obejmuje badanie techniczne pojazdu?

Takie badanie składa się z trzech części, a mianowicie z identyfikacji pojazdu (chodzi o sprawdzenie zgodności z dowodem rejestracyjnym numeru VIN), ze sprawdzenia dodatkowego wyposażenia znajdującego się w pojeździe, a także z oceny stanu technicznego poszczególnych podzespołów oraz układów wchodzących w skład wyposażenia pojazdu. Badanie techniczne samochodu trwa zazwyczaj ok. 30 minut i w trakcie jego trwania możliwe jest wykrycie trzech rodzajów usterek, które klasyfikuje się jako drobne (diagnosta informuje o nich właściciela pojazdu, po czym wbija pieczątkę do dowodu), istotne (właściciel pojazdu w ciągu 14 dni musi je usunąć, stawiając się na ponowne badanie) oraz stwarzające zagrożenie (diagnosta zatrzymuje wówczas dowód rejestracyjny i zobowiązuje właściciela do przewiezienia na lawecie samochodu do warsztatu w celu dokonania jego naprawy).

Poprzedni postJak możemy sprawdzić liczbę posiadanych przez nas punktów karnych?
Następny postObowiązki stron podczas kupna i sprzedaży samochodu