W przypadku, gdy koszt naprawy naszego pojazdu przekracza jego wartość, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich to sprzedaż zniszczonego samochodu, znacznie więcej ludzi jednak w takich wypadkach decyduje się na zezłomowanie danego auta. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, gdyż pozwala nam ubiegać się o zwrot składki OC. Co warto wiedzieć na ten temat? W jakich sytuacjach można wyrejestrować samochód? Co dzieje się po zezłomowaniu pojazdu? Przekonajmy się!

Z tego artykułu dowiesz się :
Czym tak naprawdę jest złomowanie samochodu?
W jakich wypadkach możliwe jest wyrejestrowanie auta?
Zwrot kosztów polisy - czy to możliwe?
Jak uzyskać zwrot kosztów polisy?
Czy szkoda samochodu wpływa na zwrot składki?

Czym tak naprawdę jest złomowanie samochodu?

W przypadku, gdy decydujemy się oddać nasze auto na złom, sprawiamy, że jego żywot dobiega końca. Po dokonaniu złomowania, wedle prawa samochód nie będzie już pojazdem, a mieszaniną złomu oraz metali kolorowych. W związku z tym pojazd ten pod żadnym pozorem nie będzie mógł poruszać się już po żadnych drogach. Co zrobić, kiedy złomowanie dobiegnie końca? W momencie, gdy otrzymamy już zaświadczenie mówiące o zezłomowaniu danego samochodu, możemy udać się do konkretnego Wydziału Komunikacji celem końcowego wyrejestrowania samochodu.

W jakich wypadkach możliwe jest wyrejestrowanie auta?

Samochód może zostać wyrejestrowany tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach, które zostały dokładnie opisane w Prawie o ruchu drogowym. W jakich wypadkach będzie to możliwe?

• Trwała oraz zupełna utrata samochodu;
• Kradzież pojazdu;
• Zniszczenie auta za granicą;
• Wywóz lub zbycia samochodu poza granicami naszego kraju;
• Wycofanie pojazdu z obiegu;
• Przekazanie niekompletnego lub kompletnego samochodu do stacji demontażu.

Zwrot kosztów polisy - czy to możliwe?

Kiedy zezłomujemy dany pojazd, będziemy mogli liczyć na zwrot kosztów polisy ze strony ubezpieczyciela. Musimy zaznaczyć o bardzo istotnej kwestii, która mówi nam, że możliwe jest odzyskanie proporcjonalnej kwoty do czasu końca polisy. Co to oznacza? Oczywiście to, że jeśli dany pojazd miał wykupioną polisę OC, a jego zezłomowanie przypadło na 6 miesięcy przed jej końcem, będziemy w stanie odzyskać połowę kwoty. Czy ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty należności? Nie, aby jednak odzyskać pieniędze, musimy zwrócić się bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej.

Jak uzyskać zwrot kosztów polisy?

Do uzyskania zwrotu za koszt polisy konieczne jest przedstawienie ubezpieczycielowi dokumentów mówiących o wyrejestrowaniu danego pojazdu lub też jego kasacji oraz wniosek o zwrot składki. To, jakie konkretne zaświadczenie będzie wymagane, jest zależne od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na tym jednak nie koniec, polisa musi zostać wstrzymana w dniu wyrejestrowania samochodu. W związku z tym, jeśli właściciel samochodu był zobowiązany pokryć następną ratę, to nie będzie musiał tego robić. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że to w rękach ubezpieczyciela leży zadanie ustalenia za ile dni należy wypłacić zwrot.

Czy szkoda samochodu wpływa na zwrot składki?

Każdy kierowca może liczyć na zwrot ubezpieczenia nawet w przypadku, gdy samochód uległ określonej szkodzie. Spora część osób o tym nie wie, a przecież nie mówimy tutaj o kwotach typu kilkanaście, czy też kilkadziesiąt złotych, tylko w wielu wypadkach znacznie wyższych. Pobieranie opłaty za coś, czego po prostu nie ma jest niemożliwe, dlatego warto zająć się tym tematem w przypadku, gdy dokonywaliśmy złomowania pojazdu.

Poprzedni postCzy można prowadzić samochód po zdanym egzaminie, ale przed wydaniem prawa jazdy?
Następny postZmiana ubezpieczyciela - kiedy i jak możesz to zrobić?