Dla setek osób nie tylko prawdziwych fanów motoryzacji, prawo jazdy to dokument, na którego oczekuje się z ogromną niecierpliwością. Mimo tego zaraz po zdaniu egzaminu warto wstrzymać się z prowadzeniem samochodu aż do chwili, w której fizycznie odbierzemy nasz dokument. Spora część osób wychodzi z założenia, że zdany egzamin oraz potwierdzająca ten fakt kartka z podpisem egzaminatora to coś, co ochroni nas przed określonymi konsekwencjami w przypadku ewentualnej kontroli. Rzeczywistość jest jednak trochę inna, dlatego takie działania warto po prostu unikać. Jak to wygląda?

Z tego artykułu dowiesz się :
Prowadzenie samochodu przed wydaniem prawa jazdy - czy jest to możliwe?
Jakiej kary może spodziewać się osoba prowadząca pojazd bez odpowiednich uprawnień?
Jak wielka może być kara za prowadzenie pojazdu bez uprawnień?
Brak uprawnień a brak dokumentu potwierdzającego uprawnienia - jak to wygląda?

Prowadzenie samochodu przed wydaniem prawa jazdy - czy jest to możliwe?

Według art. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami jedynymi dokumentami, które pozwalają nam na prowadzenie pojazdu silnikowego, motoroweru, czy też zespołu pojazdów jest wydane na terenie kraju prawo jazdy, pozwolenie wojskowe lub też międzynarodowe prawo jazdy. W związku z tym zaświadczenie o zdanym egzaminie w żadnym stopniu nie umożliwia nam legalnego wsiadania za kółko.

Jakiej kary może spodziewać się osoba prowadząca pojazd bez odpowiednich uprawnień?

Mówi nam o tym ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Według niej osoby poruszające się po drodze publicznej, strefie ruchu, czy też strefie zamieszkania pojazdem silnikowym, podlegają określonej karze grzywny. Na tym jednak nie koniec, jeśli dojdzie do takiego wykroczenia, możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Nie jest to kara obligatoryjna, dlatego nie występuje ona we wszystkich możliwych wypadkach. Wszystko zależne jest od tego, czy policja zdecyduje się skierować wniosek do sądu, a jeśli tak, to jaka będzie jego decyzja. Co więcej, karze grzywny może zostać poddana także osoba, które użyczyła pojazd kierowcy nieposiadającemu uprawnień.

Jak wielka może być kara za prowadzenie pojazdu bez uprawnień?

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 roku jasno mówi nam, że kara grzywny za prowadzenia pojazdu bez odpowiednich uprawnień wynosi 500 złotych. Spora część osób może uważać, że nie jest to zbyt dużo. Nie możemy jednak nie wspomnieć o wyżej opisanym zakazie prowadzenia pojazdów. Zależnie od decyzji sądu jest on przyznawany na okres wynoszący od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Z kolei właściciel pojazdu, który zdecydował się pozwolić skorzystać ze swojego samochodu nieuprawnionej osobie, naraża się na karę grzywny w wysokości 300 złotych.

Brak uprawnień a brak dokumentu potwierdzającego uprawnienia - jak to wygląda?

Nie możemy zapomnieć o tym, że brak uprawnień do prowadzenia pojazdu to coś zupełnie innego niż brak określonego dokumentu, który potwierdza, że owe uprawnienia posiadamy. Jeszcze do niedawna, gdy mieliśmy prawo jazdy, a zapomnieliśmy jednak zabrać je z domu, mogliśmy zapłacić mandat w wysokości 50 złotych. Przepisy te uległy jednak zmianie w dniu 5 grudnia 2020 roku. Od tamtego momentu wszyscy posiadacze krajowego prawa jazdy, którzy poruszają się na terenie naszego kraju, nie są zmuszenia do posiadania owego dokumentu przy sobie. W takich wypadkach Policja nie nałoży na nas żadnego mandatu.

Poprzedni postWniosek o rejestrację pojazdu. Jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu?