Jazda na rowerze to popularny sport, zwłaszcza podczas słonecznej pogody. Warto jednak pamiętać o tym, że podczas jazdy na rowerze mogą się zdarzyć np. upadki czy uszkodzenia sprzętu, dlatego wybierając się na dłuższą przejażdzkę warto pomyśleć o ubezpieczeniu roweru.

Jazda na rowerze powinna nie tylko sprawiać przyjemność, ale też być bezpieczna. Ważne jest, aby każdy kolarz był dobrze widoczny na drodze dzięki np. odblaskom przy rowerze czy na ubraniu. Warto też pamiętać o tym, aby zawsze jeździć w kasku, który ochroni głowę np. podczas upadku. Kolejna istotna kwestia to wykupienie ubezpieczenia roweru. Ma ono wiele zalet np. pokrywa koszty naprawy roweru czy wypłaty odszkodowania za spowodowanie wypadku. Takie ubezpieczenie wcale nie musi być drogie. Wszystko zależy od zakresu polisy i wykupienia ewentualnych opcji dodatkowych. Koszt podstawowego ubezpieczenia OC to ok. 50 zł za rok. Warto pamiętać o tym, że cena ubezpieczenia wyliczana jest na podstawie wartości roweru, im więc będzie on droższy, tym więcej trzeba będzie zapłacić za polisę.

Z tego artykułu dowiesz się :
Co obejmuje ubezpieczenie roweru?
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Co obejmuje ubezpieczenie roweru?

Tak naprawde wszystko zależy od rodzaju ochrony i wykupionego ubezpieczenia. Do wyboru jest np. standardowe OC, które pokryje koszty np. naprawy roweru. Ofertę ubezpieczenia warto poszerzyć jednak o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zakłada wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku wypadku doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Przydatne może się też okazać dodatkowe ubezpieczenie casco, pokrywające np. kradzież roweru czy jego znaczne zniszczenie oraz ubezpieczenie assistance, które zagwarantuje szybką naprawę uszkodzonego roweru, a w razie potrzeby zostanie nam zapewniony rower zastępczy. Rodzaj ubezpieczenia warto też dostosować do tego, po jakich drogach jeździmy. Jeśli planujemy wycieczkę po wymagających i bardziej niebezpiecznych trasach np. w górach, to konieczne jest wykupienie ubezpieczenia od sportów ekstremalnych. Najlepsze ubezpieczenie to takie, które będzie odpowiadać wszystkim naszym potrzebom. Innego ubezpieczenia potrzebują zawodowi kolarze, a innego osoby, które jeżdzą na rowerze rekreacyjnie np. po mieście.

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Warto pamiętać, że nie w każdym przypadku ubezpieczenie zadziała, przykładowo uszkodzenie roweru nie może być wynikiem celowego działania czy rażącego niedbalstwa właściciela, a ewentualna szkoda nie może powstać w wyniku nieodpowiedniego zabezpieczenia roweru czy pozostawienia go bez opieki w niestrzeżonym miejscu. Podstawą do ubiegania się o wypłatę odszkodowania jest też wezwanie na miejsce zdarzenia policji i sporządzenie protokołu. Ubezpieczenie od nieszcześliwych wypadków nie działa, jeśli do zdarzenia doszło pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, w wyniku niesprawności roweru czy też użytkowania go w miejscu i w sposób do tego nieprzeznaczony lub gdy użytkownik roweru korzystał podczas jazdy z telefonu komórkowego.

Poprzedni postUbezpieczenie jednostki pływającej. Czy warto?
Następny postUbezpieczenie na życie bez karencji - czy to możliwe?