Każdy kierowca niezależnie od tego, czy ma prawo jazdy od dłuższego czasu, czy też dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem samochodu, jednakowo narażony jest na otrzymanie punktów karnych, które po osiągnięciu określonej wysokości mogą doprowadzić do utraty prawa jazdy. W jaki jednak sposób możemy sprawdzić, ile mamy punktów karnych?

Z tego artykułu dowiesz się :
Sprawdzanie punktów karnych przez internet
Jak założyć profil zaufany?
Sprawdzanie punktów karnych na komisariacie

Sprawdzanie punktów karnych przez internet

Każdy kierowca w ciągu roku może zgromadzić określoną liczbę punktów karnych, która w przypadku doświadczonych kierowców wynosi 24, natomiast u początkujących 20. Jeśli dosyć często zdarza nam się otrzymywać mandaty, to na bieżąco powinniśmy monitorować ilość punktów karnych znajdujących się na naszym koncie. Jak możemy jednak tego dokonać? Najszybciej za pośrednictwem internetu wchodząc na stronę obywatel.gov.pl i przechodząc następnie do zakładki "Kierowcy i pojazdy". Następnie należy kliknąć w okienko "sprawdź swoje punkty karne", co wymaga niestety konieczności zalogowania się na swój profil zaufany. Jeśli go posiadamy, to musimy postępować zgodnie z pojawiającymi się informacjami, natomiast jeśli go nie posiadamy, to dobrze byłoby go założyć.

Jak założyć profil zaufany?

Jeżeli zależy nam na tym, aby sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych przez internet, to musimy założyć nasz profil zaufany. Możemy go założyć, np. logując się na naszym koncie bankowym lub też wypełniając znajdujący się na stronie gov.pl formularz, co jednak wiąże się z koniecznością potwierdzenia naszej tożsamości w jednym z punktów takich jak np. oddział ZUS.

Sprawdzanie punktów karnych na komisariacie

Liczbę posiadanych przez nas punktów karnych możemy sprawdzić nie tylko za pośrednictwem internetu, ale również na najbliższym komisariacie. Taka informacja jest całkowicie bezpłatna, jednak jeśli zależy nam na pisemnym zaświadczeniu stwierdzającym liczbę znajdujących się na naszym koncie punktów, to konieczne jest wówczas uiszczenie opłaty wynoszącej 17 zł. Niestety przez internet takiego zaświadczenia nie otrzymamy, dlatego też wizyta na komisariacie w tym celu jest koniecznością.

Poprzedni postIle się czeka na prawo jazdy w Polsce?
Następny postCo należy wiedzieć o badaniu technicznym samochodu?