Wymiana naklejki legalizacyjnej to obowiązek każdego świeżo upieczonego właściciela samochodu. Jak mu podołać bez uszkadzania szyby i zbędnych nerwów.

Znaleźliśmy już najlepszy egzemplarz, dokładnie sprawdziliśmy jego stan oraz przebieg, kupiliśmy auto i zarejestrowaliśmy je w urzędzie. Zanim jednak wyruszymy w swoją pierwszą podróż, musimy założyć nowe tablice rejestracyjne oraz naklejkę legalizacyjną. To pierwsze zadanie na pewno nie przysporzy większych problemów. Trudności mogą jednak pojawić się w przypadku zdjęcia starej naklejki. Zrobienie tego bez zostawienia nieestetycznej warstwy kleju i pozostałości folii lub uszkodzenia szyby wymaga odpowiedniej techniki.

Z tego artykułu dowiesz się :
Usunięcie naklejki legalizacyjnej. Co należy przygotować?
Jak usunąć naklejkę legalizacyjną? Instrukcja krok po kroku
Naklejka legalizacyjna – jak usunąć? Nie ufaj niesprawdzonym sposobom

Usunięcie naklejki legalizacyjnej. Co należy przygotować?

Zanim przystąpimy do usuwania naklejki legalizacyjnej, należy przygotować niezbędne środki i narzędzia. Na liście na szczęście brakuje przedmiotów trudno dostępnych – wszystkie znajdziemy w domu lub najbliższym sklepie. Są to:
• suszarka do włosów lub inne urządzenie, które pozwoli podgrzać klej;
• rękawiczki;
• cienki nożyk, skalpel lub pilniczek do paznokci;
• zmywacz acetonowy lub benzyna ekstrakcyjna;
• kawałek szmatki lub ręcznik papierowy;
• płyn do mycia naczyń.

Jak usunąć naklejkę legalizacyjną? Instrukcja krok po kroku

Kiedy już skompletujemy niezbędne przedmioty, możemy przystąpić do usunięcia naklejki. Cała procedura składa się z następujących kroków:
1) podgrzania naklejki suszarką: może to zająć kilka minut, przy czym zimą ten czas zwykle znacznie się przedłuża;
2) podważenia naklejki: kiedy pod wpływem wysokiej temperatury klej zacznie puszczać, można podważyć naklejkę, zaczynając od rogu. Warto zachować ostrożność i przesuwać ostrze tylko o kilka milimetrów;
3) usunięcia resztek kleju lub folii: można użyć do tego acetonu lub benzyny, pamiętając o zabezpieczeniu dłoni rękawiczką oraz wyłożeniu uszczelki i deski rozdzielczej papierem;
4) umycia szyby płynem do mycia naczyń.

Naklejka legalizacyjna – jak usunąć? Nie ufaj niesprawdzonym sposobom

W sieci można znaleźć wiele mniej lub bardziej wymyślnych sposobów na usunięcie naklejki legalizacyjnej. Stosowanie większości z nich jednak nie skończy się dobrze – w najlepszym wypadku na szybie pozostanie sporo kleju lub części samej naklejki.

Poprzedni postJak obliczyć spalanie? Sprawdź, ile paliwa zużywa Twoje auto
Następny postPrzerejestrowanie samochodu: krok po kroku