Powodów do sprawdzenia czy samochód jest ubezpieczony, posiada ważną polisę OC, może być wiele. Sytuacje stłuczki lub zakupu używanego samochodu, nakazują zapytać o ubezpieczenie auta, które spowodowało nasz uszczerbek lub które chcemy nabyć. Możemy także chcieć się dowiedzieć o własnej polisie.

Z tego artykułu dowiesz się :
Oficjalne sposoby na sprawdzenie ubezpieczenia auta
Ubezpieczenie samochodu i prawo
Jak najszybciej sprawdzić OC samochodu

Oficjalne sposoby na sprawdzenie ubezpieczenia auta - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jest komórką rządową. CEPiK prowadzi oficjalną stronę internetową, na której informacje znajdują poświadczenie w dokumentach wydawanych dla pojazdu. Jeżeli chcesz poznać stan prawny związany z ubezpieczeniem pojazdu, zaleca się skorzystać z tych danych, które są potwierdzone urzędowo. Działanie systemu jest proste: podajemy podstawowe informacje o pojeździe, potem otrzymujemy raport, w którym będzie także zawarty stan ubezpieczenia samochodu.

Jeszcze prostszy w obsłudze jest system Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Projekt jest dotowany unijnie. Na stronie UFG.pl również uzyskamy pełen pakiet informacji o najważniejszych aspektach ubezpieczenia samochodu, który zechcemy zweryfikować.

Ubezpieczenie samochodu i prawo

Akt ubezpieczania samochodu posiada oczywiście skutki prawne, które okażą się ważne w różnych sytuacjach związanych z naszym autem. Na szczęście w tej sprawie nikt nie może skłamać. Oficjalne dane są dostępne publicznie i mają wymiar obowiązywania. Nie musisz mieć nawet specjalnego powodu do sprawdzenia OC - dane są udostępniane każdemu w ramach prawa do informacji publicznej.

W przypadku dwóch podanych wyżej niezawodnych sposobów na sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu nie ryzykujemy podawania naszych danych osobowych, ale też nie otrzymamy (zgodnie z prawem) żadnych danych, które np. mogłyby nam pomóc zidentyfikować właściciela auta, którego ubezpieczenie badamy. Dowiemy się jedynie o polisie, jej dacie ważności, ubezpieczycielu oraz zostaną nam przekazane elementarne informacje o rodzaju i typie pojazdu.

Jak najszybciej sprawdzić OC samochodu

Dla zainteresowanych istnieje jeszcze możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej Kup Auto (jest ona przygotowana również przez UFG.pl). Przyda się szczególnie np. w komisach samochodowych, kiedy wystąpi potrzeba przebadania w krótkim czasie wielu samochodów pod względem ich ubezpieczenia.

Poprzedni postRezonans magnetyczny prywatnie: ceny
Następny postUbezpieczenie OC bez wychodzenia z domu – jak ubezpieczyć samochód, gdy nie możesz spotkać się z agentem osobiście?