Opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych jest niezbędne do zarejestrowania samochodu. Jak to zrobić?

Kupno samochodu z wielu powodów nie jest łatwym zadaniem. Do trudności związanych z wyborem auta oraz określeniem jego realnego stanu technicznego dołączają jeszcze formalności, których należy dopełnić w urzędzie. Oprócz przerejestrowania samochodu, pamiętać musimy też o uiszczeniu podatku od czynności cywilno-prawnych, naliczanego od wartości umowy kupna-sprzedaży. W jaki sposób poprawnie rozliczyć się z fiskusem? Gdzie można znaleźć niezbędny formularz? Jak go wypełnić? Jaka stawka podatku dotyczy osób kupujących samochód? Wyjaśniamy.

Z tego artykułu dowiesz się :
Podatek PCC. Czym jest? Ile wynosi stawka dla kupującego auto?
Formularz PCC-3. Gdzie go znaleźć? Jak dostarczyć fiskusowi?
Wypełniamy formularz PCC-3. Jak to zrobić?

Podatek PCC. Czym jest? Ile wynosi stawka dla kupującego auto?

Podstawą prawną do naliczenia podatku od czynności cywilno-prawnych jest Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Określa ona między innymi przedmiot opodatkowania, jego podstawę, stawkę oraz warunki zwolnienia z opłaty. Z tego aktu możemy dowiedzieć się, że w przypadku umowy kupna-sprzedaży samochodu wysokość podatku PCC wynosi 2 procent jego wartości. Na rozliczenie z fiskusem mamy 14 dni od daty zawarcia umowy. W przeciwnym wypadku nie tylko zostanie naliczona karna stawka, ale też nie będziemy mieli możliwości przerejestrowania samochodu.

Formularz PCC-3. Gdzie go znaleźć? Jak dostarczyć fiskusowi?

Do opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych niezbędne jest też złożenie deklaracji PCC-3. Pusty druk możemy otrzymać w urzędzie skarbowym lub pobrać tutaj Formularz PCC-3, a po wypełnieniu zanieść go do urzędu właściwego dla miejsca naszego zamieszkania lub przesłać drogą elektroniczną. Na wspomnianej stronie istnieje również możliwość wypełnienia go online – w ten sposób unikniemy wizyty w urzędzie.

Wypełniamy formularz PCC-3. Jak to zrobić?

Wypełnienie druku PCC-3 nie jest trudne, ale wymaga sporej koncentracji – zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na wersję papierową z urzędu. Formularz składa się z następujących sekcji:
pól 1-4: zawierają numer NIP lub PESEL podatnika oraz informacje dotyczące umowy;
rubryki A: dane urzędu skarbowego, do którego trafi deklaracja;
rubryki B1: dane właściciela lub współwłaścicieli pojazdu;
rubryki B2: adres zamieszkania właściciela auta;
rubryki C: opis samochodu oraz szczegóły umowy kupna-sprzedaży.

Poprzedni postChoroby współistniejące - czyli jakie i co oznacza wielochorobowość?
Następny postKalkulator spalania paliwa na trasie - Jak obliczyć, ile paliwa zużywa Twoje auto?