Powiadomienie starosty o kupnie lub sprzedaży auta to obowiązek, za którego niedopełnienie grozi dotkliwa kara. W jakim terminie należy to zrobić?

W ubiegłym roku, w związku z pandemią COVID-19, termin przerejestrowania samochodu przedłużono do 180 dni od momentu jego zakupu. Wprowadzone wyjątkowo przepisy obowiązywały jednak tylko do końca 2020. Od 1 stycznia natomiast powrócił „stary”, 30-dniowy termin. Warto o tym pamiętać kupując lub sprzedając auto, bo od kilkunastu miesięcy „zapominalscy” muszą liczyć się z karą finansową. Ile może ona wynieść? Kto może jeszcze skorzystać z opcji przedłużenia czasu na rejestrację? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się :
Kara za nieprzerejestrowanie auta. Ile możemy zapłacić?
Kara za brak przerejestrowania auta. Co z autami z zagranicy?
Kara za brak przerejestrowania auta? Jak jej uniknąć?

Kara za nieprzerejestrowanie auta. Ile możemy zapłacić?

Według obowiązujących przepisów, osoba, która po kupieniu auta nie zarejestruje go w ciągu 30 dni podlega karze finansowej. Ta może wynieść od 200 do 1000 złotych. Co ważne, obowiązek dotyczy nie tylko nowego, ale też dotychczasowego właściciela, który powinien powiadomić starostę o zbyciu pojazdu. Na karę narażamy się ponadto, jeśli wprowadzamy w pojeździe modyfikację wymagające zmiany danych w dowodzie (np. montujemy hak holowniczy), nie informując o tym fakcie starosty.

Co ważne, osoby, które kupiły samochód jeszcze w 2020 wciąż mają czas na jego przerejestrowanie. Jeżeli umowę zawarły pod koniec grudnia, mogą to zrobić do przełomu maja i czerwca tego roku.

Kara za brak przerejestrowania auta. Co z autami z zagranicy?

Obowiązek przerejestrowania samochodu w terminie 30 dni od jego zakupu dotyczy zarówno pojazdów kupowanych w naszym kraju, jak i tych sprowadzanych z innych państw Unii Europejskiej. Wyjątek stanowią komisy samochodowe i działający na własną rękę sprzedawcy sprowadzający auta z zagranicy. Jest jednak jeden warunek. Auto musi zostać sprzedane w terminie 30 dni od momentu, kiedy zostało kupione od poprzedniego właściciela.

Kara za brak przerejestrowania auta? Jak jej uniknąć?

Jedynym sposobem na uniknięcie kary jest powiadomienie o kupnie lub zbyciu pojazdu właściwego urzędu. W większości przypadków będzie to wydział komunikacji przy starostwie lub urzędzie miasta. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie upoważnionym organem jest urząd dzielnicy. Można to zrobić osobiście w siedzibie urzędu lub przez internet. W drugim przypadku konieczne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego.

Poprzedni postWypowiedzenie AC – jak można rozwiązać umowę autocasco?
Następny postCo to jest karta kierowcy i jak ją uzyskać?