Osoba sprzedająca nam samochód musi przekazać nam wraz z kompletem dokumentów również potwierdzenie zawarcia polisy OC. Czasem zdarza się jednak, że dotychczasowy właściciel samochodu nie zawarł umowy z ubezpieczalnią, tłumacząc to tym, że samochód i tak ciągle stoi nieużywany w garażu. Kupno samochodu bez OC może okazać się kupnem problemu na kółkach i należy dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Z tego artykułu dowiesz się :
Sprawdź czy samochód ma ważne OC
Nieużywany samochód bez ważnego OC - to może być pułapka!
"Na kołach" do domu wrócisz tylko z ważnym OC!

Sprawdź czy samochód ma ważne OC

Najprostszy sposób na weryfikacje statusu ubezpieczenia pojazdu jest wgląd w papierową lub elektroniczną wersję potwierdzenia zawarcia umowy między posiadaczem auta a ubezpieczalnią.

Taki dokument nie daję nam jednak całkowitej pewności tego, że informacje w nim zawarte są zgodne z prawdą. W końcu dokument taki może być najzwyczajniej sfałszowany.

Warto więc dodatkowo zweryfikować stan ubezpieczenia korzystając ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego tudzież rządowej strony historiapojazdu.gov.pl.

W celu weryfikacji ubezpieczenia potrzebować będziemy:
• nr rejestracyjny
• nr vin
• datę pierwszej rejestracji pojazdu

Ostatni punk wymagany jest jedynie przez portal historiapojazdu.gov.pl, na stronie UFG wystarczą nam dwie pierwsze dane.

Wyżej wymienione dane powinniśmy być w stanie odnaleźć już w opisie ogłoszenia na większości najpopularniejszych portali sprzedażowych. Skorzystanie z historiapojazdu.gov.pl umożliwi nam również weryfikacje przebiegu pojazdu z tym widocznym np. na zdjęciach zamieszczonych w ogłoszeniu.

Warto więc skorzystać z tej opcji jeszcze przed kontaktem ze sprzedającym, a brak nr rejestracyjnego czy nr vin w ogłoszeniu może być pierwszym ostrzeżeniem na drodze do zakupu wymarzonego pojazdu.

Nieużywany samochód bez ważnego OC - to może być pułapka!

Mimo powracającego co jakiś czas pomysłu na to, aby zezwolić na tymczasowe wyrejestrowanie samochodów osobowych, czynność ta wciąż nie jest dozwolona. Wyrejestrowaniu, a tym samym zwolnieniu z konieczności posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, podlegają jedynie samochody skradzione, zezłomowane lub będące autami zabytkowymi, które można ubezpieczać w sposób krótkoterminowy.

Często słyszy się jednak, że auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC, ponieważ jedynie stoi nieużywane. Jest to informacja, która powinna zapalić w naszej głowie lampkę ostrzegawczą.

Dlaczego samochód jest nieużywany? Jaki jest jego faktyczny stan techniczny, a co najważniejsze jak go zweryfikować, jeżeli nie możemy w sposób legalny wybrać się nim na jazdę próbną, a tym samym na stację diagnostyczną?

Kupno nieużywanego samochodu bez ważnego OC może być dopiero wierzchołkiem góry lodowej problemów, która odsłoni się przed nami dopiero po sfinalizowaniu transakcji.

"Na kołach" do domu wrócisz tylko z ważnym OC!

Jeżeli sprzedający, który próbuje sprzedać Ci auto bez ważnego OC, zapewnia Cię o tym, że możesz wrócić nim samodzielnie do domu, nie ufaj mu pod żadnym pozorem! Jest to oczywiste kłamstwo, a samochodem bez ważnego OC nie wolno Ci jest wyjechać na drogę publiczną.

Jeżeli spowodujesz wypadek, poruszając się po drogach publicznych bez OC, spotkają Cię dotkliwe konsekwencje prawne oraz finansowe.

Nie warto więc ufać w tej kwestii nieuczciwym lub nieświadomym prawdy sprzedającym.

Poprzedni postObowiązki stron podczas kupna i sprzedaży samochodu
Następny postCzy nabywca samochodu może otrzymać zwrot składki OC?