Nieważne czy powodem nieopłacenia OC jest utrata płynności finansowej, roztargnienie tudzież błędne przeświadczenie o braku konieczności opłacania składek na ubezpieczenie gdy samochód stoi nieużywany. Kara za brak ważnego ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni wynosi w 2021 ponad 5 tysięcy złotych. Dlatego warto pilnować terminu, do którego musimy dokonać płatności za naszą polisę.
Z tego artykułu dowiesz się :
Co grozi za nieopłacenie polisy OC?
Co w razie wypadku bez ważnego OC?
Kiedy możesz nie opłacić polisy OC?
Co grozi za nieopłacenie polisy OC?
Zadaniem obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu jest to, aby w razie spowodowania przez nas kolizji w ruchu drogowym to ubezpieczyciel pokrył wyrządzone przez nas i nasz pojazd szkody.
Oczywistą konsekwencją nieopłacenia kolejnej składki polisy OC jest jej nieważność.
Co za tym idzie, w razie wypadku, koniec końców, to my zostaniemy obciążeni wszelkimi kosztami związanymi z usunięciem wyrządzonych przez nas szkód.
Co w razie wypadku bez ważnego OC?
W razie zdarzenia drogowego, podczas którego nie będziemy posiadać ważnej polisy OC, wszelkie odszkodowania wypłacone zostaną poszkodowanym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Nie oznacza to jednak, że zostaniemy bezkarni, UFG nałoży na nas zarówno karę za brak ważnego OC - 5600 zł za nieposiadanie ważnego OC powyżej 14 dni dla kierowców aut osobowych - jak i obciąży nas wszelkimi kosztami związanymi z wypłaceniem odszkodowań osobom poszkodowanym.
Rekordziści muszą zwrócić UFG ponad 1 mln złotych!
Dlatego właśnie tak istotne jest to, aby zawsze upewniać się, czy poruszamy się pojazdem z ważnym ubezpieczeniem OC. Należy również pamiętać o tym, że nieopłacone ubezpieczenie OC nie jest automatycznie przedłużane co roku i to na nas spada obowiązek pilnowania wszystkich terminów związanych z naszym ubezpieczeniem.
Kiedy możesz nie opłacić polisy OC?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i niestety negatywna. Nie można nie opłacać polisy OC.
Co prawda istnieje możliwość tymczasowego wyrejestrowania pojazdu, nie dotyczy ono jednak samochodów osobowych, a ubezpieczyciel musi zmniejszyć składkę polisy o nie mniej niż 95%.
Należy jednak ponownie podkreślić to, że tymczasowo wyrejestrować można jedynie pojazdy takie jak:
• samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t,
• ciągniki samochodowe,
• pojazdy specjalne,
• autobusy
Dodatkowo również pojazdy zabytkowe mogą korzystać z tak zwanego ubezpieczenia tymczasowego, opłacanego jedynie w momencie kiedy faktycznie chcemy z danego pojazdu korzystać - na przykład po to, aby dojechać na zaplanowany zlot właścicieli samochodów zabytkowych.
W innych wypadkach nie wolno poruszać się po drogach pojazdem bez ważnej polisy OC.
Jest to niezgodne z prawem i skrajnie nieodpowiedzialne, a w razie wypadku nikogo nie będzie interesował powód, przez który poruszaliśmy się po drodze samochodem bez ważnego ubezpieczenia.