Podstawową opiekę zdrowotną podczas podróży do krajów EU zapewnia EKUZ. W czasie wyjazdu zarobkowego może ona jednak okazać się niewystarczająca.

Ubezpieczenie za granicą, o ile nie przekraczamy granic Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszar Gospodarczego (do którego należą również Norwegia, Islandia i Liechtenstein), zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona na skorzystanie z opieki zdrowotnej w ramach świadczeń refundowanych przez fundusz w danym kraju. Problem jednak w tym, że taka ochrona nie zawsze wystarcza do pokrycia wszystkich kosztów leczenia, zakupu leków czy transportu medycznego. Wyjeżdżając na dłużej – na przykład do pracy – warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Z tego artykułu dowiesz się :
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czego nie pokrywa?
Praca za granicą a ubezpieczenie. Jak wybrać odpowiednią polisę?
Ubezpieczenie do pracy za granicą. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czego nie pokrywa?

Jak już wspomnieliśmy, EKUZ pokrywa jedynie podstawową opiekę zdrowotną. Zakres tej ochrony może okazać się za mały do pełnego powrotu do zdrowia. Nie obejmuje on wszystkich usług nierefundowanych w danym kraju. Może to być między innymi:
• leczenie specjalistyczne – w tym stomatologiczne;
• akcje ratownicze w przypadku urazów doznanych podczas uprawiania sportów ekstremalnych (na przykład górskich wycieczek i wspinaczki, skoków na bungee i ze spadochronem, narciarstwa i snowboardu, jeździectwa czy dyscyplin motorowodnych) oraz leczenie;
• transportu medycznego – w tym tego umożliwiającego powrót do kraju.

Praca za granicą a ubezpieczenie. Jak wybrać odpowiednią polisę?

By mieć pewność, że w czasie zagranicznego wyjazdu rzeczywiście mamy zapewnioną kompleksową ochronę na wypadek choroby czy wypadku, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące parametry polisy:
• wysokość kwoty gwarantowanej: przyjmuje się, że ubezpieczenie w przypadku wyjazdu trwającego 90 dni nie powinno być niższe niż 40 tysięcy euro (około 180 tysięcy złotych);
• wypłatę odszkodowania: w ramach dobrej polisy możemy liczyć na wypłacenie rekompensaty za poniesiony uszczerbek na zdrowiu;
• ubezpieczenie OC: pozwoli pokryć szkody wyrządzone przez nas podczas wyjazdu na zdrowiu lub mieniu innych osób.

Ubezpieczenie do pracy za granicą. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Wykupując ubezpieczenie do pracy za granicą, koniecznie należy poinformować o tym ubezpieczyciela – zwłaszcza, jeśli będziemy wykonywać pracę fizyczną. Ta wiąże się z wyższym ryzykiem niż w przypadku zwykłej podróży w celach turystycznych i wpływa na zakres ochrony oraz wysokość składki.

Poprzedni postCzym jest ubezpieczenie mieszkania?
Następny postChoroby współistniejące - czyli jakie i co oznacza wielochorobowość?