Na rezonans magnetyczny wykonany w ramach NFZ należy niekiedy zaczekać nawet rok. Kiedy liczy się każdy dzień, warto więc zrobić to prywatnie.

Rozdwojenie kręgosłupa, choroba Alzheimera, torbiele, stwardnienie rozsiane lub podejrzenie niedokrwienia czy udaru mózgu – to tylko niektóre ze schorzeń, które można zdiagnozować wykonując rezonans magnetyczny. Od szybkości procesu rozpoznania choroby w dużej mierze zależą szanse na wyzdrowienie. Niestety, decydując się na badanie sfinansowane przez NFZ musimy uzbroić się w cierpliwość – czas oczekiwania może wynosi przeciętnie pół roku, choć może przedłużyć się do ponad roku. Alternatywą może być przeprowadzenie go prywatnie.

Z tego artykułu dowiesz się :
Rezonans magnetyczny. Konieczna konsultacja
Rezonans magnetyczny prywatnie. Ile kosztuje?
Rezonans magnetyczny z indywidualną polisą

Rezonans magnetyczny. Konieczna konsultacja

Pamiętajmy, że rezonans magnetyczny nie jest badaniem, które nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Poza tym niektóre czynniki mogą zniekształcać jego wynik. Przed przeprowadzeniem rezonansu konieczna jest więc konsultacja lekarska. Podczas niej lekarzowi koniecznie należy powiedzieć o:
• metalowych przedmiotach znajdujących się w ciele: śruby, implanty czy rozruszniki mogą wpływać na wynik badania;
• uczuleniu na środek kontrastowy: jeśli podczas poprzednich badań z kontrastem (np. tomografii) doszło do krwawień lub innych dolegliwości, należy do odnotować w wywiadzie;
• ciąży: szczególnie duże ryzyko dotyczy kobiet w I trymestrze;
• klaustrofobii: wówczas możliwe jest między innymi podanie leków uspokajających.

Rezonans magnetyczny prywatnie. Ile kosztuje?

Koszt wykonania rezonansu magnetycznego prywatnie zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest zakres badania. W zależności od tego, jakie części ciała zostaną mu poddane, zapłacimy od 500 do 1200 złotych. Cennik przeciętnie kształtuje się w następujący sposób:
• głowa i okolice: od 560 do 850 złotych;
• ręka: około 520 złotych;
• noga: średnio 520 złotych;
• kręgosłup: od 550 do 1200 złotych.

Rezonans magnetyczny z indywidualną polisą

Jak widać, ceny wykonania rezonansu magnetycznego bez korzystania z pomocy NFZ są wysokie i na pewno przekraczają możliwości wielu domowych budżetów. By uniknąć takich wydatków, a jednocześnie skrócić czas oczekiwania na badanie, warto wykupić indywidualną polisę zdrowotną – wiele z nich obejmuje jego przeprowadzenie.

Poprzedni postJak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?
Następny postJak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?