Wybierając się w rejs jachtem trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, a także ubezpieczyć jacht na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie jachtu obejmuje szereg usług, dzięki którym podróż może być zdecydowanie bardziej przyjemna, a jakiekolwiek problemy szybko rozwiązane.

Wybierając ubezpieczenie jachtu warto pamiętać o tym, żeby było ono dostosowane do konkretnych potrzeb. Inne ubezpieczenie powinna wybrać osoba, która planuje krótki rejs rekreacyjny, a inne np. uczestnik regat. Trzeba również zastanowić się, czy zależy nam tylko na ubezpieczeniu podczas rejsu czy też np. podczas zimowania jachtu lub jego wodowania. Wybierając ubezpieczenie warto dostosować go też odpowiednio do tego, jaką jednostka pływamy i gdzie odbywa się rejs. Polisa jachtu może obejmować zarówno ochronę na wodach śródlądowych w Polsce, jak i w Europie. Warto pamiętać, że przedmiotem ubezpieczenia mogą być nie tylko łodzie żaglowe, żaglowo-motorowe czy motorowe wraz z wyposażeniem i sprzętem, ale także sprzęt pływający, jak np. kajaki czy deski surfingowe.

Z tego artykułu dowiesz się :
Co obejmuje ubezpieczenie jachtu?
Dlaczego warto ubezpieczyć jacht?

Co obejmuje ubezpieczenie jachtu?

To, jakie usługi będą dostępne dla użytkownika jachtu, zależy od rodzaju wykupionego ubezpieczenia. Podstawowe ubezpieczenie to tzw. OC, podobne do tego, jakie wykupuje się posiadając samochód. O odszkodowanie będzie się można ubiegać w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia naszego jachtu w wyniku zderzenia z innym jachtem, wywrócenia czy nawet zatonięcia. Ubezpieczenie pokryje np. koszty remontu jednostki. Często zdarza się sytuacja, że nasz jacht nie ucierpi, ale dojdzie do uszkodzenia innej jednostki, wtedy ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania z OC użytkownika jednostki pływającej. Warto również posiadać ubezpieczenie NNW od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zostanie wypłacone np. jeśli w wyniku wypadku kapitana lub członków załogi dojdzie u nich do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Przydatne może też być ubezpieczenie rzeczy osobistych, znajdujących się na jachcie np. od ich kradzieży czy ubezpieczenie silników przyczepnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też możliwość poszerzenia oferty ubezpieczenia o usługi dodatkowe, takie jak np. ubezpieczenie podczas wodowania lub podnoszenia jachtu z wody czy zapewnienie transportu lądowego jachtu w Polsce i zagranicą. Osobom, które biorą udział w zawodach żeglarskich przyda się ochrona od szkód powstałych podczas udziału w zawodach.

Dlaczego warto ubezpieczyć jacht?

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie jachtu nie jest obowiązkowe. Z pewnością jednak warto go wykupić, gdyż może to pomóc w szkodach spowodowanych użytkowaniem jachtu. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu, rejs będzie nie tylko bardziej bezpieczny, ale też przyjemny i bezstresowy, nie trzeba będzie się martwić o dodatkowe koszty spowodowane uszkodzeniem jednostki czy np. koniecznością wypłaty odszkodowania. Ubezpieczenie gwarantuje kompleksową ochronę zarówno jednostki pływającej jak i członków załogi i ich rzeczy osobistych. Ochrona ubezpieczeniowa trwa nie tylko w czasie sezonu żeglarskiego, ale również poza nim, dzięki temu mamy gwarancję, że nasz jacht będzie bezpieczny przez caly rok, nawet w czasie kiedy nie jest on użytkowany.

Poprzedni postUbezpieczenie telefonu – czy warto z niego skorzystać?
Następny postIle kosztuje ubezpieczenie roweru?