Wbrew ogólnie przyjętej opinii zakup ubezpieczenia nie w każdym wypadku oznacza, że to już w dniu zawarcia umowy zyskamy określoną ochronę. Spora część osób zapomina o tak zwanej karencji w polisie na życie, za której sprawą nie otrzymamy konkretnego świadczenia. Czym tak naprawdę jest karencja? Ile trwa? Jak urodzenie dziecko na nią wpływa? Przekonajmy się!

Z tego artykułu dowiesz się :
Karencja - czym właściwie jest?
Jak długa może być karencja w ubezpieczeniach na życie?
Urodzenie dziecka a karencja - co warto wiedzieć?
Czy możliwe jest zakupienie ubezpieczenia bez karencji?

Karencja - czym właściwie jest?

Nie ma co się oszukiwać, ubezpieczenie na życie powinien kupować każdy z nas bez względu na to, czy spodziewamy się pobytu w szpitalu, operacji, czy też narodzin dziecka. Bardzo dużym nadużyciem okazuje się zakupienie polisy w chwili, gdy krytyczna diagnoza została już postawiona, a my na jej podstawie próbujemy rościć sobie prawo do określonego odszkodowania. W związku z tym karencja to nic innego jak swoistego rodzaju zabezpieczenie dla ubezpieczyciela. To okres pomiędzy zawarciem umowy a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że jest on zależny od typu zdarzenia. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze śmiercią wskutek samobójstwa, najczęściej karencja będzie wynosiła 2 lata. Jej zadaniem jest wykluczenie mocnej depresji, czy też tragicznej sytuacji finansowej, która skłania konsumenta do zakupu ubezpieczenia celem ochrony swoich bliskich. Z kolei, kiedy mamy do czynienia z operacją chirurgiczną, narodzinami dziecka, czy też zdiagnozowaniem poważnej choroby, ubezpieczyciel może zastosować karencję miesięczną, a nawet roczną. Jak to wygląda?

Jak długa może być karencja w ubezpieczeniach na życie?

Na samym starcie musimy wspomnieć o tym, aby przed zawarciem umowy zwrócić uwagę na OWU polisy na życie. Może ona zostać zawarta w zakresie ochrony, czy też w wyłączeniach odpowiedzialności. Okres ten trwa od jednego miesiąca do nawet kilka lat. Warto zaznaczyć, że karencję ustala się również na takie wydarzenia jak pobyt małżonka w sanatorium lub też szpitalu. Wszystko jest tak naprawdę zależne od tego, w jaki sposób dopasujemy zakres ochrony danego ubezpieczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby przed podpisaniem umowy przejrzeć kilka, a może nawet kilkanaście ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Urodzenie dziecka a karencja - co warto wiedzieć?

Kiedy mamy do czynienia z narodzinami dziecka, musimy liczyć się z karencją, która wynosi od pół roku do nawet 12 miesięcy. W związku z tym kobieta będąca w ciąży w czasie zawierania umowy nie otrzyma swojego świadczenia. Odnosi się to zarówno do polis indywidualnych, jak i grupowych.

Czy możliwe jest zakupienie ubezpieczenia bez karencji?

Spora część osób zastanawia się, czy zakup ubezpieczenia bez karencji jest w ogóle możliwy. Jak się okazuje, istnieje kilka nielicznych sytuacji, w których takie działanie będzie jedną z dostępnych opcji. Świetnym przykładem są zdarzenia, do których doszło za sprawą nieszczęśliwego wypadku. Na tym jednak nie koniec, w niektórych wypadkach ubezpieczyciel ma także prawo skrócić okres karencji. Na przykład w momencie, gdy przenosimy się z jednego towarzystwa do drugiego lub też przedłużamy swoją umowę.

Poprzedni postIle kosztuje ubezpieczenie roweru?
Następny postWniosek o rejestrację pojazdu. Jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu?