Od jakiegoś czasu nie zawsze musimy już wykupywać OC na 12 miesięcy. W pewnych sytuacjach możliwe jest ubezpieczenie na krótszy okres. Kiedy?

Do niedawna indywidualni kierowcy mogli wykupić polisę OC obowiązującą przynajmniej 12 miesięcy. Przywilej ubezpieczenia auta na krótszy okres mieli jedynie przedsiębiorcy oraz dilerzy. Po ostatniej nowelizacji przepisów, możliwość dotyczy również „zwykłych” kierowców. By jednak mogli oni z niej skorzystać, muszą spełnić kilka warunków. Jakich? Ile w związku z tym zapłacą? Czy istnieje możliwość obejścia przepisów?

Z tego artykułu dowiesz się :
Krótkoterminowa polisa OC. Kiedy można ją wykupić?
OC na pół roku. Ile za nie zapłacimy?
OC na 30 dni. Jak obejść przepisy?

Krótkoterminowa polisa OC. Kiedy można ją wykupić?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, ubezpieczenie OC na okres od jednego do trzech miesięcy, można wykupić w następujących sytuacjach:
• jeśli samochód jest zarejestrowany na stałe;
• jeżeli auto posiada czasową rejestrację;
• kiedy pojazd jest zarejestrowany za granicą, a przez terytorium naszego kraju jest jedynie transportowany;
• w przypadku pojazdów wolnobieżnych (których prędkość maksymalna nie przekracza 25 kilometrów na godzinę), z wyjątkiem ciągników i innych pojazdów rolniczych;
• jeśli auto ma wartość muzealną, status zabytku lub z innych przyczyn jest unikatowe.

OC na pół roku. Ile za nie zapłacimy?

Koszty krótkoterminowego ubezpieczenia OC, podobnie jak w przypadku zwykłej polisy, są różne i mogą być uzależnione od rozmaitych czynników. Wpływ na wysokość składki mogą mieć między innymi:
• miejsce zamieszkania: na wyższą składkę muszą przygotować się kierowcy mieszkający w dużych miejscowościach;
• liczba pokonywanych rocznie kilometrów: im częściej używamy auta, tym większa może być składka;
• pojemność silnika: większa jednostka, tym bardziej ryzykowne zachowania może podejmować kierowca, co ma wpływ na wysokość składki;
• doświadczenie kierowcy;
• sytuacja życiowa kierowcy: między innymi to, czy posiada on dzieci.

OC na 30 dni. Jak obejść przepisy?

Po jednorazowym wykupieniu krótkoterminowej polisy OC nie możemy zrobić tego ponownie – jedynym rozwiązaniem pozostaje wówczas wykupienie ubezpieczenia na 12 miesięcy. Jeśli planujesz sprzedaż samochodu najlepszym rozwiązaniem będzie płatność polisy w ratach, aby nie płacić kolejnych rat wystarczy poinformować Ubezpieczyciela o sprzedaży auta.

Poprzedni postWyrejestrowanie pojazdu - jaki koszt i jak to zrobić?
Następny postPrzebieg samochodu a OC - czy ma znaczenie?