Wyrejestrowanie auta to nieskomplikowana operacja. Nie wiąże się też z wielkimi kosztami. Wyjaśniamy, kiedy jest ono konieczne, jakie dokumenty należy przygotować oraz ile w związku z nim zapłacimy.

Z tego artykułu dowiesz się :
Kiedy trzeba wyrejestrować auto?
Czy można dostać karę za niewyrejestrowanie auta w terminie?
Jakie dokumenty są potrzebne do wyrejestrowania samochodu?
Ile płaci się za wyrejestrowanie samochodu?
Czy po wyrejestrowaniu samochodu należy się zwrot OC?

Wyrejestrowanie auta. Kiedy jest konieczne?

Obowiązek wyrejestrowania samochodu spoczywa na jego właścicielu w następujących sytuacjach:
• w razie jego kradzieży;
• po całkowitej utracie bez zmiany właściciela (np. w wyniku wypadku czy pożaru);
• po zezłomowaniu;
• po kasacji w innym kraju;
• po wywiezieniu go za granicę w celu ponownego zarejestrowania (np. po sprzedaży auta);
• w razie wycofania go z obrotu.

Wyrejestrowania dokonujemy w wydziale komunikacji właściwego urzędu, do którego należy udać się wraz z kompletem dokumentów i ręcznie wypełnionym wnioskiem.

Czy można dostać karę za niewyrejestrowanie auta w terminie?

Utrata samochodu – bez względu na przyczynę – to spory stres. W takich sytuacjach łatwo zapomnieć o urzędowych obowiązkach – przede wszystkim wyrejestrowaniu pojazdu. Należy to zrobić przynajmniej z dwóch względów. Pierwszy to groźba kary finansowej, która, jeśli nie zrobimy tego w terminie 30 dni, może wynieść od 200 do nawet 1000 złotych. Drugi to zaś wciąż bijący licznik składek OC – musimy płacić je dopóki auto jest zarejestrowane.

Jak wyrejestrować auto? Niezbędne dokumenty

Do wyrejestrowania samochodu niezbędne będą następujące dokumenty:
• auto skradzione: oświadczenie o kradzieży, zaświadczenie od policji wraz z ewentualnym postanowieniem o umorzeniu postępowania, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu;
• auto trwale utracone: zaświadczenie o utracie, dowód uiszczenia opłaty na rzecz utrzymania czystości w gminie, dowód rejestracyjny wraz z tablicami i karta pojazdu;
• auto wycofane z obiegu: potwierdzenie wycofania pojazdu (np. przez producenta) lub dowód jego odkupienia;
• auto wywiezione za granicę: potwierdzenie sprzedaży lub darowizny wraz z oświadczeniem właściciela oraz kopia dokumentu potwierdzającego rejestrację w innym kraju;
• auto zezłomowane: potwierdzenie zezłomowania, dowód rejestracyjny i tablice, karta pojazdu.

Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?

Wyrejestrowanie samochodu kosztuje zasadniczo 10 złotych. Do tej kwoty doliczyć należy jeszcze ewentualną, wspomnianą opłatę na rzecz gminy, która zależna jest przede wszystkim od rodzaju samochodu. Kolejny wydatek to opłata pobierana w razie nieobecności któregoś ze współwłaścicieli – jest to 17 złotych za każdą osobę.

Czy po wyrejestrowaniu samochodu należy się zwrot OC?

Po wyrejestrowaniu pojazdu musisz przesłać firmie ubezpieczeniowej dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu oraz wniosek o zwrot składki. Wtedy umowa ubezpieczenia OC wygaśnie i ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za niewykorzystany okres ochrony.

Następny postUbezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?