Najczęściej polisa OC zawierana jest na 12 miesięcy, dlatego obowiązuje ona przez cały rok. Spora część kierowców jednak, w szczególności ci, którzy nie są usatysfakcjonowani współpracą z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, zastanawia się, w jakich wypadkach możliwe jest zmienienie ubezpieczyciela OC oraz AC. Co warto wiedzieć na ten temat?
Z tego artykułu dowiesz się :
Zmiana ubezpieczyciela OC - w jakich wypadkach można zdecydować się na taki ruch?
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?
Jak zmiana ubezpieczyciela OC wpływa na wypracowane zniżki?
Co warto wiedzieć na temat zmiany ubezpieczyciela AC?
Zmiana ubezpieczyciela OC - w jakich wypadkach można zdecydować się na taki ruch?
Na samym starcie musimy zaznaczyć, że zmiana ubezpieczyciela OC możliwa jest tylko i wyłącznie w kilku określonych sytuacjach. Opcja ta zarezerwowana jest dla wszystkich właścicieli pojazdów, których aktualna umowa ubezpieczenia komunikacyjnego właśnie dobiega końca, a są oni zobowiązani złożyć wypowiedzenie OC jeszcze przed zakończeniem danej polisy, czy też wypełnić oświadczenie odnośnie do rezygnacji z automatycznego przedłużenia umowy OC. Na tym jednak nie koniec, zmiana ubezpieczyciela OC jest także możliwa w przypadku, gdy dochodzi do zakupu używanego samochodu. Nabywca nie jest zmuszony przyjmować polisy zbywcy, choć rozwiązanie to jest bardzo wygodne, to jednak nie zawsze zbytnio opłacalne. Nie możemy również nie wspomnieć o sytuacji, jaką jest wykupienie podwójnego OC. Spora część kierowców popełnia właśnie taki błąd i przez swoją pomyłkę staje się posiadaczem podwójnego ubezpieczenia. Jak to możliwe? Najczęściej do takiego zdarzenia dochodzi w przypadku, gdy właściciel samochodu kupuje polisę w nowej firmie, a zapomina wypowiedzieć umowę w poprzednim towarzystwie ubezpieczeniowym.
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?
Spora część osób zadaje sobie pytanie, jakie informacje należy zawrzeć w wypowiedzeniu ubezpieczenia OC. O jakich danych nie możemy zapomnieć?
• Imię i nazwisko aktualnego właściciela samochodu;
• Numer rejestracyjny pojazdu;
• Aktualne miejsce zamieszkania;
• Marka oraz model auta;
• Numer polisy ubezpieczeniowej;
• Data oraz miejscowość, w której dokument został sporządzony, a także podpis klienta.
Jak zmiana ubezpieczyciela OC wpływa na wypracowane zniżki?
Spora część rozważnych kierowców, którzy od wielu lat korzystają z danego towarzystwa ubezpieczeniowego, zastanawia się, czy po zmianie polisy OC, utracą swoje wypracowane zniżki. Sytuacja taka nie może mieć miejsce, nie możemy jednak wspomnieć, że możliwe jest doświadczenie zmiany ich wysokości. Dlaczego? Każdy firma ubezpieczeniowa charakteryzuje się innym systemem zliczania zniżek, dlatego w niektórych wypadkach zmiana towarzystwa może okazać się błędnym ruchem.
Co warto wiedzieć na temat zmiany ubezpieczyciela AC?
W przypadku, gdy mamy do czynienia ze zmianą ubezpieczyciela AC, sytuacja jest znacznie prostsza. Z każdej polisy tego typu, która została zawarta na okres dłuższy niż pół roku, jesteśmy w stanie zrezygnować w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy przez osobę fizyczną i zaledwie 7 dni, jeśli mamy do czynienia z przedsiębiorstwem. Jak tego dokonać? Jedyne co musimy zrobić, to złożyć wniosek za sprawą drogi pisemnej, czy też elektronicznej oraz podać przyczynę zerwania umowy. Warto wspomnieć o tym, że kiedy dochodzi do zmiany właściciela samochodu, nieopłacenia składki AC w terminie, wyczerpania sumy ubezpieczenia, czy też wyrejestrowania samochodu, umowa AC wygaśnie sama, a każdy klient będzie mógł liczyć na zwrot pieniędzy za nadpłacone składki.