Kupując samochód, musisz otrzymać od sprzedającego komplet dokumentów: umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. Po zakupie auta polisę OC możemy albo zachować i przepisać na siebie, albo wypowiedzieć. Jeżeli wypowiesz umowę, część niewykorzystanej składki wróci na konto poprzedniego właściciela. Istnieje jednak sposób na to, abyś to Ty uzyskał zwrot niewykorzystanej składki OC dopiero co zakupionego pojazdu!
Z tego artykułu dowiesz się :
Jak uzyskać zwrot składki OC po zakupie auta?
Rekalkulacja polisy OC - czy zawsze się opłaca?
Przejęcie ubezpieczenia opłacanego "na raty"
Czy w ogóle pytać o rekalkulacje polisy OC?
Jak uzyskać zwrot składki OC po zakupie auta?
Może zdarzyć się tak, że kupimy samochód od osoby z bogatym portfolio wypadków na koncie lub z innych powodów traktowanej przez ubezpieczalnie w mniej przychylny sposób niż traktowani jesteśmy my.
W takim wypadku po przepisaniu polisy sprzedającego na nas i jej rekalkulacji okazać może się, że wyliczona przez ubezpieczalnie cena polisy będzie niższa niż ta, którą otrzymał poprzedni właściciel.
Jeżeli różnica między składkami wyliczonymi dla poprzedniego właściciela i dla nas jest znacząca, a do końca umowy zostało jeszcze kilka miesięcy, możemy liczyć na znaczny zwrot różnicy między tymi dwiema kwotami!
Rekalkulacja polisy OC - czy zawsze się opłaca?
Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Niestety nie zawsze opłacalne jest zachowanie polisy sprzedającego.
Dzieje się tak w sytuacjach analogicznych do tej wspomnianej w poprzednim akapicie - czyli wtedy gdy nasza historia ubezpieczeń jest gorsza niż historia ubezpieczenia poprzedniego właściciela pojazdu.
W takim wypadku ubezpieczalnia może nakazać nam dopłatę do aktualnej polisy jeżeli zechcemy przepisać ją na siebie i kontynuować.
Kolejnym minusem związanym z rekalkulacją polisy OC jest to, że ubezpieczalnia zacznie naliczanie zniżek na nasze konto i na poczet przyszłych umów dopiero od momentu podpisania kolejnej polisy - już na nasze dane.
Musimy więc pamiętać również o tym, że jeżeli zdecydujemy się na przedłużenie polisy, która ma obowiązywać jeszcze przez np. 10 miesięcy, to te 10 miesięcy nie zostanie ujęte przez ubezpieczalnie na poczet przyszłych zniżek.
Przejęcie ubezpieczenia opłacanego "na raty"
Jeżeli przejmujemy po sprzedającym ubezpieczenie opłacane "na raty" przed opłaceniem kolejnej z nich musimy pamiętać o tym, że to na nas ciąży obowiązek opłacenia kolejnych rat.
Tutaj jednak znowu mamy wybór: możemy opłacać kolejne raty i przepisać ubezpieczenie na siebie lub zrezygnować z niego i poszukać korzystniejszej dla nas oferty.
Czy w ogóle pytać o rekalkulacje polisy OC?
Biorąc pod uwagę wady i zalety tego rozwiązania może ono okazać się dla nas korzystne - warto więc zawsze wystąpić do ubezpieczalni z prośbą o rekalkulacje polisy, ot, chociażby po to, aby móc porównać tę ofertę z innymi ubezpieczalniami.
Prośba o rekalkulacje nie zobowiązuje nas do przepisania polisy OC - zawsze możemy zrezygnować z tego i poszukać korzystniejszej oferty u konkurencyjnych ubezpieczycieli.