Każdy właściciel samochodu zobligowany jest przepisami prawa do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) nawet wtedy, gdy pojazd nie jest w ogóle użytkowany. Wielu kierowców, aby nieco zaoszczędzić na składkach, które nie należą niestety do najniższych, decyduje się na wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia, jednak czy faktycznie cena będzie wówczas niższa i na ile dni przed zakończeniem okresu ochrony można wykupić polisę?

Z tego artykułu dowiesz się :
Koszty ubezpieczenia OC
Ile dni wcześniej można wykupić ubezpieczenie?
Czy wykupując wcześniej ubezpieczenie OC, możemy zaoszczędzić?

Koszty ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, dlatego też wielu kierowcom zależy na tym, aby znaleźć ofertę, która będzie dla nich najkorzystniejsza. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż w Polsce działa obecnie wiele firm ubezpieczeniowych, to znalezienie najtańszej oferty nie jest wcale takie proste. W takim przypadku najlepiej skorzystać ze specjalnych kalkulatorów oraz porównywarek ofert, ponieważ jedynie w ten sposób możemy sprawdzić, który zakład ubezpieczeń ma nam do zaoferowania najlepsze warunki i najniższą cenę. Z roku na rok koszty ubezpieczeń szybują niestety w górę, dlatego też wielu kierowców decyduje się na podpisanie nowej umowy stosunkowo wcześnie w szczególności wtedy, gdy składki stale pną się do góry.

Ile dni wcześniej można wykupić ubezpieczenie?

Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych umożliwia wykupienie nowego ubezpieczenia na 30 dni przed zakończeniem dotychczasowej polisy, jednak niektóre zakłady ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość dokonania takiej czynności nawet wcześniej. Jest to o tyle ważne, ponieważ ceny ubezpieczeń zmieniają się dosyć szybko i znaleziona w danym momencie korzystna oferta za kilka miesięcy może już nie być taka atrakcyjna pod względem cenowym.

Czy wykupując wcześniej ubezpieczenie OC, możemy zaoszczędzić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, ponieważ nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć, jak ceny ubezpieczeń będą kształtowały się z miesiąca na miesiąc. Jeśli obserwując oferty ubezpieczycieli, widzimy, że ceny polis idą stopniowo w górę, to wykupienie ubezpieczenia z wyprzedzeniem ma jak najbardziej sens. Bardzo ważną kwestią jest również fakt spowodowania wypadku lub stłuczki po okresie wcześniejszego wykupienia polisy. W takim przypadku musimy mieć świadomość tego, że ubezpieczyciel przeliczy ponownie składkę, przez co wyjdzie ona z pewnością znacznie wyższa.

Poprzedni postIle kosztuje ubezpieczenie OC firmy?
Następny postIle się czeka na prawo jazdy w Polsce?